26 września 2018. imieniny: Justyna, Łucja, Cyprian
  × strona główna
° Historia
° Informacje statystyczne
° Położenie
° Przyroda
° Edukacja
° Sport i rekreacja
° Bezpieczeństwo
° OSP
° Kultura
° Inwestycje Gminne
sławni ludzie z naszej gminy
  

Urząd Miasta i Gminy
w Kunowie
tel. +48 41 26-13-174
urzad@kunow.pl
urzadkunow@wp.pl
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Nasza Gmina
Informacje podstawowe

Miasto i gmina Kunów położone są u podnóża Gór Świętokrzyskich, przy drodze krajowej nr 9 Warszawa-Rzeszów. Gmina liczy 10260 mieszkańców.
Kunów istniał już w XI wieku i odgrywał istotną rolę jako część dóbr należących do biskupów krakowskich. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od kuny, małego zwierzątka o cennym futerku, licznie występującego w puszczach, które porastały te tereny.
Gmina Kunów jest bogata w surowce mające znaczenie gospodarcze; są to głównie piaski, piaskowce, iły i skały krzemowo-okruchowe. W oparciu o lokalne surowce od najdawniejszych czasów rozwijał się w okolicach Kunowa przemysł kamieniarski. Tutejszy kamień posłużył do budowy wielu budowli nie tylko w Polsce; są to m.in. klasztor na Świętym Krzyżu, Pałac Łazienkowski i Teatr Narodowy w Warszawie.

Samo miasto jak i jego okolice to raj dla turystów i koneserów ciszy oraz odpoczynku wśród zieleni i malowniczych pamiątek przeszłości. Miłośnicy przyrody mogą poznać na niewielkim obszarze dwie krainy geobotaniczne- Wyżynę Sandomierską i Przedgórze Iłżeckie, rozdzielone dolinami rzek Kamiennej i Świśliny. Północną część gminy pokrywają piaszczyste gleby porośnięte kompleksem Lasów Iłżeckich. Południową część stanowią tereny lessowe z malowniczymi, głębokimi wąwozami i skarpami stromo opadającymi ku dolinom rzek.
Na szlakach turystycznych można spotkać liczne osobliwości przyrodnicze: odsłonięcia geologiczne, głazy narzutowe, żywe pomniki przyrody. Rozwój turystyki zapewnia także zbiornik wodny "Wióry", znajdujący się na pograniczu gmin Kunów i Pawłów.
Atrakcje przyrodnicze nie są jedynymi na terenie gminy, dużą rolę odgrywają również zabytki kultury. Wart uwagi jest XVII- wieczny kunowski kościół p.w. św.Władysława z pięknie rzźbionymi przez miejscowych kamieniarzy ołtarzami oraz murowana dzwonnica wzniesiona w 1896r. wg. projektu Wojciecha Gersona. Świadectwem dobrze rozwijającego się przemysłu już w I poł. XIX w. są ruiny walcowni żelaza w Nietulisku Dużym wchodzącej w skład Staropolskiego Okręgu Przemysłowego oraz ruiny fabryki tektury "Witulin" w Dołach Biskupich z pocz. XX w., gdzie od czterech lat odbywa się ogólnopolska impreza Piknik Gombrowiczowski. Godne obejrzenia są również: okazałe grodzisko powstałe na odciętym suchą fosą cyplu tworzące zespół parkowo-dworski z XIX w. w Nietulisku Małym; zespół parkowo-dworski w Chocimowie wraz z murowanym dworem z 1868 r. oraz kaplica św. Katarzyny z 1430 r. ufundowana przez bp.Oleśnickiego, usytuowana na pograniczu wsi Miłkowska Karczma, przy dawnym trakcie Iłżeckim.

Pytania do Wójta Odpowiedzi Wójta
 
SONDA
Jak często odwiedzasz stronę internetową Gminy Kunów?
często
od czasu do czasu
rzadko
zobacz wyniki

<<   Wrzesień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

MAPA SERWISU
STATYSTYKA